Lomnica - vrchol hory
Popis
Lomnica (slovensky Lomnický štít, německy Lomnitzer Spitze, maďarsky Lomnici-csúcs) - druhý nejvyšší vrchol Tater (2634 nebo 2632 m) po Gerlachu (2655 m), který se nachází ve slovenské části Vysokých Tater. Až do přesnějšího měření kolem roku 1860 byl považován za nejvyšší vrchol Tater.
Od 15. století byl erbem rodu Berzevičů z Velké Lomnice. Byl také považován za symbol Spišských Tater. V 17. a 19. století se na Lomnickém štítě (v oblasti Měděných luk), stejně jako na mnoha jiných místech Tater, těžilo. První známý výstup uskutečnil Jakob Fabri starší (člen rodiny zabývající se těžbou v této oblasti) v letech 1760 až 1790. Mezi první turistické výstupy patří tyto: Robert Townson se dvěma lovci 17. srpna 1793, Stanislaw Staszic s průvodci 21. srpna 1802 nebo 1804. V zimě byl na vrcholu první Theodor Wundt s průvodcem Jakobem Horvayem 27. prosince 1891.
Až do roku 1870 byla Lomnica nejnavštěvovanějším vrcholem Vysokých Tater. Spisovatelka Jadwiga Luscheva přišla na Spiš jen proto, aby si prohlédla Lomnici, prezident Ludvík Svoboda na ní byl několikrát pěšky. Lomnica hrála důležitou roli v historii dobývání Tater. Stanislav Staszic na něj vylezl, aby na něm prováděl pokusy s magnetismem. Maksymilian Nowicki napsal v roce 1867: Kdo má pevnou nohu a nemá závratě, snadno na ni vystoupí i z ní sestoupí. Rekordem v překonávání obtíží bylo zdolání hory německým horolezcem Theodorem Wundtem v roce 1891 v obtížných zimních podmínkách.
Do boje o zdolání obtížné 250-400 m vysoké západní stěny se zapojili přední polští horolezci. Dne 8. srpna 1929 ji vylezli Wiesław Stanisławski, Antoni Kenar a Aleksander Stanecki (v její levé části) a 21. června 1930 Wincenty Birkenmajer a Kazimierz Kupczyk další cestu (v její pravé části). Jan Kazimierz Dorawski o této druhé trase napsal, že ji pravděpodobně nic jiného v Tatrách nepřekoná.
Přihlášení připojit se k diskusi
Vyberte důvod označení
Vložte prosím svůj e-mail, abyste mohli sledovat toto vlákno
Opravdu chcete tohoto uživatele zablokovat?