REKLAMA

Przeworsk

Živé vysílání na květen 15, 2017
zobrazení

Popis

Przeworsk - město v Podkarpatském vojvodství, v okrese Przeworsk, v Rzeszowském podhůří, na řece Mleczce, u mezinárodní silnice E40, bývalé sídlo polských velmožů.

Soukromé šlechtické město založené v roce 1394 se nacházelo v 16. století v Rusínské provincii. V letech 1975-1998 se nacházel v Přemyšlském vojvodství. Je členem Svazu polských měst.

Město má 15 733 obyvatel (31. prosince 2010)[4]. Patronem města je svatý Antonín Paduánský.

První zmínka o Przeworsku pochází z roku 1281. Město bylo založeno v roce 1393 na křižovatce důležitých obchodních cest, na místě bývalého rusínského hradiště. Díky četným privilegiím a zřízení soudního okresu v roce 1470 se Przeworsk stal druhým městským centrem země Przemyśl a hostil vrchnostenské soudy. Po dlouhá léta hrálo město roli důležitého centra hospodářského života, především řemesel (tkalcovství) a obchodu. Četné vpády tatarských, kozáckých, ruských a švédských vojsk způsobily úpadek Przeworska. Na přelomu 19. a 20. století došlo k nárůstu rozvoje města v souvislosti se založením panství Lubomirski entail (1825), výstavbou cukrovaru (1895) a železničního uzlu.

V současnosti je Przeworsk místním centrem služeb a průmyslu a také dopravním uzlem, kde se kříží důležité komunikační trasy a tři železniční tratě. Město je správním centrem okresu - sídlí zde mimo jiné okresní úřad, okresní soud, okresní státní zastupitelství, okresní policejní ředitelství a státní hasičský sbor.

Ve městě se nachází asi 60 historických budov. Nejvýznamnější jsou: gotické opevněné kláštery: bernardinský klášter (kostel sv. Barbory) a Dům Božího hrobu (bazilika s kaplí Božího hrobu), radnice, klasicistní palác Lubomirských, barokní klášter Dcer milosrdenství, jediný živý skanzen v Polsku "Pastewnik".

Mapy
REKLAMA
0 Komentáře

Přihlášení připojit se k diskusi

REKLAMA

Chat

REKLAMA
Odesílání zpráv pouze přihlášeným