REKLAMA

Ustroń - silnice č. 941

Živé vysílání na červenec 19, 2016
zobrazení

Popis

Křižovatka Ustroń Polana. Název Polana pochází od mýtiny v lese u Visly, kde se usadili první obyvatelé ("...12 zahradnikuw kterech mam na polanie ...") - od první zmínky o Polaně v roce 1607). Osada patřila Mikuláši Rudzkému, od kterého ji v roce 1633 koupila vévodkyně Alžběta Lukrécie z Cieszyna. Později byla Polana součástí Ustroń Górny, která byla samostatnou obcí až do roku 1839, kdy došlo ke sloučení Ustroń Górny a Ustroń Dolny.

V roce 1792 zde kníže Albert Sasko-Cieszyński založil papírnu. Patřil k němu kus přilehlé louky u řeky Visly, která byla potřebná k bělení lněných hadrů na slunci, z nichž se pak vyráběl papír.

V roce 1837 byla papírna přesunuta po řece Visle do Heřmanic, kde s přestávkami fungovala až do roku 1933. Tam se kovaly nápravy a kování pro vozíky. Sílu kladivům dodávala protékající řeka Młynówka. V roce 1899 byla kovárna v Polaně zrušena a v budově byla instalována vodní turbína, která dodávala elektřinu kovárně v Ustroni a fungovala až do 60. let 20. století. Kromě budovy bývalé kovárny papíru se na řece Mlynovce nachází také jez s rybníky, které umožňují regulovat hladinu vody v umělé vodní nádrži o rozloze 0,65 ha.

Mapy
REKLAMA
0 Komentáře

Přihlášení připojit se k diskusi

REKLAMA

Chat

REKLAMA
Odesílání zpráv pouze přihlášeným